Balasana Çocuk Pozu en rahatlatıcı esneme hareketlerinden biridir, genelde yoga uygulamalarında dinlenme aralarında bu pozda kalınır, ve aşağı bakan köpek pozisyonu gibi sık sık tekrarlanır, uygulanması şu şekildedir.

Dizleriniz hafif aralık bırakarak yere çömelin. Kollarınızı yavaşça önünüze doğru uzatarak elleriniz ile öne doğru emeklemeye başlayın. Gövdenizi, omurganızı uzatın, baş ve boynunuzu en rahat olacağı şekilde serbest bırakın ve alnınızı yere yaslayın. Burundan nefes alıp ağızdan nefes vererek nerin nefes alışverişlerinize devam edin. Kollarınızı önde de tutabilirsiniz, bacaklarınızın yanına rahatça da bırakabilirsiniz, önce olduğunda esneme ve gevçeme daha etkili olacaktır.

Yoga eğitmeni Faruk Kurtuluş tarafından hazırlanmış, Balasana pozunu anlatan videoyu izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=m9waip_D2mI

Bu pozda bel, sırt, omuz, kollar, pelvis bölgesi, bacaklar esner ve sakince gevşer. Çünkü nefes alışverişlerimiz esnasında bu bölgelere akış sağlanır.

Alnımızın yere temas etmesi , secde etmek gibidir, Secde, esnasında beynin frontal korteksini uyarılır. Kalbin beyinden daha yüksek bir pozisyonda olmasını sağlar; bu da kan akışını bedenin üst bölgelerine doğru, bilhassa baş ve ciğerlere doğru arttırır. Bu hareket zihinsel toksinlerin de temizlenmesine olanak sağlar. Bu pozisyon, mide kaslarının gelişmesine olanak tanır ve orta bölümdeki  sarkıklığı önler. Hamile kadınlarda ceninin düzgün pozisyonda kalmasını sağlar, kan basıncını düşürür, eklemlerin esnekliğini arttırır ve stresi, endişeyi, baş dönmesini, yorgunluğu ortadan kaldırır. 

Başüstü, elüstü gibi ters duruşlar yapıldıktan sonra kan akışını dengeye gelmesi için Balasana pozunda bir kaç dakika beklenmelidir.

Secdeden bahsettik, Namaz ile Yoga’nın şaşırtıcı benzerliklerini paylaşan yazıyı ayrıca incelemek için tıklayınız.

Bu pozda derin gevşeme ile dinginleşme ve huzur içinde kalabilirsiniz.

Namaste