Bali Endonezya’da egzotik bir ada, genelde balayı çiftlerinin tercih ettiği bir ada olmasına rağmen, yalnız başına tatile çıkan özgür ruhların da uğrak yeri.

Kişisel gelişim konularıyla ilgilenenler ve vegan beslenenler için bir cennet.

Doğada olmak başlı başına enerjinizi dengeleyen bir unsur, bunun ötesinde harika manzaralar, yoga, spirituel çalışmalar, masaj, detox, tanrıça eğitimleri, kakao seromonileri, tibet kapları ile meditasyon gibi çalışmalar ile de içsel gelişiminize katkıda bulunuyor.

Bir söz vardır. ‘Doğa ziyaret edilecek bir yer değil, evimizdir.’ diye. Oysaki zamanımızda doğal ortamlarda bulunmak vakit ayırılacak bir aktivite. Doğada vakit geçirip doya doya evinizde hissetmeniz için Bali çok iyi bir seçim.

Bali adasını tanıtıp, yoga merkezleri ve inziva ve eğitim için belli yerlerden bahsedelim.

Bir ay süreyle vize istenmiyor. Bir ay sonra Uzatmak isterseniz ülkeye giriş çıkış yapıp tekrar bir aylık vize alabilirsiniz.

Bali’ye direk uçuş yok. Uçak ile Singapur, Bangkok, Kuala Lumpur veya Jakarta’ya ordan AirAsia,Lion Air, Garuda veya Singapore Airlines Havayolları ile Bali’ye gidebilirsiniz. Veya aktarmalı olarak Qatar, Emirates, Singapore Airlines, Emirates ve Etihad Havayollarına ile gidebilirsiniz. 

Ekim-Mart ayları arası, yoğun yağmurlu dönem oluyor, ama sıcak olduğu için çok fazla etkilenmezsiniz. Hava sıcaklığı pek düşmediği için her an yazlık kıyafetlerinizle gezebilirsiniz.

Ada’nın merkezi Denpasar, havaalanı burada ama en turistik bölgesi burası değil. 

 

 

Kuta Beach Bali

Canngu, Seminyak, Legian, Kuta, Nasa Du, Uluwatu, Jimbaran, Sanur, Tanjung Benoa, Kerobokan deniz kıyılarının olduğu popüler plaj bölgeleri; bunlardan Kuta, Legian Canngu ve Seminyak rüzgar ve dalgalarıyla sörfçülerin bölgesi, hem sörf hem de yoga inzivaları yapılıyor. Gün batımına burada aşık olabilirsiniz. 

Canngu Beach

Canngu’da Batu Bolong Beach”, Echo Beach, (Nelayan Beach), Pererenan Beach, Selasih Beach, Seseh Beach and Mengening Beach Plajlarına gidebilirsiniz.

Legian’da kalıp Kuta Beach ve restoranlara yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Seminyak biraz daha lüks otellerin olduğu bölge.

Bali’de günbatımı

Deniz Bali’de biraz dalgalı, sakin denizin tadını çıkarmak için Gili Adası’na geçip harika denizine girebilirsiniz.

Gili Island

Ubud bölgesi sessiz sakin,spirituel bir bölge, yoga, meditasyon arayışınız için buraya uğrayabilirsiniz, Julia Roberts’ın Ye, Dua Et, Sev filminin çekildiği bölge burası olduğu için ada yerlileri dışında batılıların yönettiği merkezlere rastlayabilirsiniz, fiyatların Hindistan veya Taylanda göre, biraz daha yüksek olmasına hazırlıklı olun. Yine de bütçenize uygun bir seyahat olacağından emin olabilirsiniz. Burası yemyeşil bir yer, adanın tam ortasında kalıyor. 

Yoga Merkezleri

Bali’de bütün dünyadan yoga okulları sene boyunca yoga inzivaları düzenliyorlar, Yoga Barn, buranın en büyük Yoga Alanı, Yoga Barnın kendi programının olması yanında, dışardan Yoga etkinliği veya Sipiritüel etkinlik düzenleyen eğitmenlere ve öğrencileri ağırlıyor. Yoga Barnın sayfasında Workshops&Events sayfasına bakarsanız güncel ve ilerleyen dönemdeki etkinlikleri görebilirsiniz.

Aynı zamanda Bali Spirit internet sitesine bakarsanız adadaki bütün etkinlikleri görebilirsiniz.

Radiantly Alive Ubud, SamadiBali Seminyak, Serenity Eco Guesthouse Canngu,Ashtanga Yoga Bali Research Center Ubud, Blooming Lotus Yoga  diğer Yoga Merkezlerinden bazıları. Bali’deki bütün yoga Stüdyoları için tıklayınız

Ubud’da kalabilecek yer önerisi uygun fiyatlı olarak Gerke House. Lüks segmentte de Desa Visesa değerlendirilebilir.

Yolculuk Terapisi sayfasındaki Bali ve Bali Adası Rehberi yazılarındaki otellere de göz gezdirebilirsiniz.

Desa Visesa Bali

Turistik Gezi Amaçlı Gezilecek Yerler

Bali Hayvanat Bahçesi’nde (Bali Zoo) burada filleri görebilirsiniz. 

Ubud Monkey Forest’da maymurları görebilirsiniz. 

Batuan Temple 

Batuan Temple

Tegenungan Waterfall 

Tegalalang Rice Terrace, Teras şekline Pirinç Tarlaları görebilirsiniz

Bali Pulina, Kopi luwak kahvesi tatmak ve tanıtımları dinlemek için gidebilirsiniz. Kopi Luwak dünyanın en pahalı kahvesi. Paradoxurus adı verilen kediler, kahve ağaçlarındaki kahve çekirdeklerini yutuyor. Çekirdekler hayvanın midesindeki enzimlerle fermantasyon geçiriyor ve dışkı yoluyla atılıyor. Bu dışkıdan hayvanın yuttuğu kahve çekirdikleri toplanıyor. Toplanan çekirdekler dezenfekte edildikten sonra kavruluyor ve paketleniyor. Kilosu 350-500 Dolar civarında olan bu kahve türü, çoğunlukla Sumatra, Java ve Bali’de üretiliyor. 

Bali Pulina

Ubud Water Palace

Uluwatu Temple

UluwatuTemple

Pura Ulun Danu Bratan

Bali Ulun Danu Bratan Tapınağı

Lovina

Dünyada yunusları doğal ortamlarında, gözlerinizle canlı canlı görebileceğiniz en iyi yer Lovina’dır. Bölgedeki teknecilerle sabahın erken saatlerinde veya akşam saatlerine doğru turlara katılıyorsunuz. 

Lovina Bali

Penglipuran Köyü

Burası geleneksel bir Bali köyü, doğallığı korunmuş bir yer.

Penglipuran Köyü Bali

Vegan Restoranları

Bali’nin Vegan cenneti olduğundan bahsettik, hem Vegan hem de ambiyans olarak birkaç restoran önerisi vermek isteriz.

Cafe Organic CannguAlchemy Bali, Element, Wayan’s Coconut Juice Bar, Eden Cafe, Nine Heaven Bali, The Sahdy Shack Canngu, Kafe Ubud, Down to Earth

Genel Bilgiler

Bali’de 25.000 tane tapınak bulunmaktadır, ada sakinleri tapınaklarda ve evlerinde, sürekli tanrıların ve ataların ruhlarını kutsuyorlar.

Aynı bahçe sınırları içinde yaşayanaile sayısı 11’i geçince ayrı bir klan tapınağı kuruluyor, Bali’de kimsenin soyadı yok, bunun yerine Klan tapınağının ismi kullanılıyor.

Genelde tarım ile uğraşıyorlar, Bali, pirinç tarlalarıyla ünlü. Tegalalang Pirinç tarlalarında teras şeklinde yayılmış tarlaları ziyaret edebilirsiniz.

Motosiklet kullanımı yaygın, 5 USD’ye günlük motosikler kiralayabiliyorsunuz, ada büyük olduğu için bir araca ihtiyacınız oluyor, uber burada yasak. Taksi için Blue Bird adındaki application’ı kullanabilirsiniz. Günlük turlar sunan, gezdiren klimalı turlar var, 50$’a gezebiliyorsunuz. Esrageziyor internet sitesinden aldığımız rehber bilgilerini paylaşalım. Dewa Putu Putra / Whatsapp : +62 812 367 68 989 

Instagram : https://www.instagram.com/dewafbtrans/

Şimdiden İyi tatiller 🙂