Bedenini Sev

Arkadaşınızın iyi bir insan olup olmadığını anlamanın en kestirme yolunu biliyor musunuz? Ona “Sence iyi bir insan mısın? “  diye sorun. Gerçekten iyi bir insansa bu soruya evet demeyecektir.Neden mi? Nedeni iyiliğin DNA’sında saklı, Çünkü iyiler yanlış bir şey olduğunda suçu kendilerinde bulurlar. Başkalarınınkusurlarını görmeyip kendi kusurlarına, hatalarına odaklanırlar.  Bu yüzden de kendilerini iyi ve saf bir insan olarak görmezler. Öyle değilse bile bu soruya gönül rahatlığıyla evet diyemeyecek kadar alçakgönüllü ve kibar olurlar.
Durum böyleyken arkadaşınıza bir de kendi bedenini beğenip beğenmediğini sorun.  Narsist değilse, bu sorunun yanıtı da evet olmayacaktır. Nedeni onun geçmişinde saklı . Çünkü kendi bedenlerimizi pek iyi tanıyoruz, uzun zamandır onunla beraberiz, bedenimizdeki kusurları ve zaman içinde aldığımız yaraları saklamaya çalışsak da fark ettirmesek de en iyi biz biliyoruz. Şahsen ben kaşımdaki ben söylemeden kimsenin fark etmediği dikiş izimden biliyorum bunu. Ve bir de kötü hatıralarımız var tabii. Hangimiz çocuklukta görünüşümüzle ilgili bize takılan lakapları unutabildik ki? Eminim bize lakap takanlar, görünüşümüzle dalga geçenler bunu unuttu gitti ama ya biz ? Ara ara hiç ummadığınız zamanda hatırlatmıyor mu kendini? Tüm bu yaşanmışlıklarla bedenlerimizi her yönüyle beğenmemiz mümkün değil. İyi haber şu ki top model fiziğine de sahip olsak bu mümkün değil , hep bir eksik ya da fazlamız olacak, trendler değişecek, Kate Moss bir dönem fenomenken zaman içinde Kardashian vücutlar ortalığı kasıp kavuracak. Neyse ki burdan bir çıkış yolu var. Estetik operasyon değil elbet. Bakış açımızı derinleştirmek. İyi bir insan olmadığımı düşünüyorsam sorun yok, sıkıntı yok diyebilmek.Benim gibi düşünmeyenlere göre iyi insan olmaya daha bile yakınım demek. Bedenimi beğenmiyorsam da sorun yok zaten bedenini tamamen beğenen var mı ki demek. Ayrıca hadi beğendik diyelim ya ya kilo alıyoruz ya kırışıyoruz ilelebet sürmüyor diyebilmek.

Ezcümle bedenini beğenmesen de olur mu olur. Ama ne yap ne et bedenini sev, senin olduğu için sev, sahip olduğun tek beden olduğu için sev, beğenmesen de sev.