Deodorantların içerdikleri alüminyum, paraben ve kimyasal içeriklerinin zararlarını biliyoruz, ve şehir yaşantısı, mevsim değişiklikleri, stres, kirli hava gibi sebeplerle vücut yoğun toksin üretip, kötü kokulara sebebiyet verebilir. 

Belirtmek isteriz ki, stres sevisesinin azaltılması, spor, düzenli banyo ile temizlenmek ve bol su içmek, bedenimize iyi gelecek ve kötü kokular vucüdumuzda günlük yaşantımızda barınmayacaktır.

Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz kolay deodorant

Tarif 1:

  • 3 Yemek Kaşığı hindistan cevizi yağı
  • 1 Yemek kaşığı kabartma tozu (Alüminyumsuz)
  • Birkaç damla Lavanta Yağı ( veya isteğe bağlı esanslı yağlar)

Malzemeleri karıştırdıktan sonra, hava almayan bir kaba koyun,ve  banyodan sonra doğal tazelik için kullabilirsiniz. 

Tarif 2:

  • 3 limonun kabuğu
  • 3 portakalın kabuğu
  • 1 litre su
  • 3 yemek kaşığı kabartma tozu (Alüminyumsuz)
  • 1 bardak deniz tuzu

Limon ve portakal kabuklarını rendeleyip suda kaynatın. Suyu süzüp soğumaya bırakın. Deniz tuzu ve kabartma tozunu ekleyin. İyice karıştırıp başka bir kaba aktarın. Bu karışımı koltuk altlarınızda veya vücudunuzun diğer kısımlarında kullanabilir, hatta bununla banyo bile yapabilirsiniz.

Evde hazırlamaktansa, illa deodorant markası önerisi isterseniz, doğal olarak önerebileceğimiz Schmidt’s marka tamamiyle doğal içeriklerle hazırlanmış olan Kömür+magnezyun veya Lavanta+Adaçayı , Sedir+Ardıç, Yland+Kalendula esanslı, Stick veya Kavanoz deodorantlarını deyenebilirsiniz. Bitki bazlı pudramsı dokusu ile alüminyuma ihtiyaç duymaksızın nemlenmeyi önler.
Vegan ve “Cruelty free” ürün sertifikalarına sahiptir. Gluten içermez. Vegan Dükkanveya Aradoludan online sipariş verebilirsiniz.

Farklı bir deodorant önerisi de Erbaviva markasından olacaktır, hamilelere tavsiye edilen ve Amerika’da birçok ünlünün tercihi olan tamamen doğal içerikle hazırlanan bu marka için online sipariş verebilirsiniz.

Kristal taş deodorantları önermiyoruz,çünkü bu ürünler potasyum alüm, amonyum alüm gibi minerallerden oluşuyorlar, yani alimünyimun başka bir çeşidi, ve Alzheimer gibi direk etkileri olabiliyor. Bu link‘ten detaylara bakabilirsiniz.