Feng Shui rüzgar ve su demektir. Feng Shui felsefesine göre, çevremizde bizi etkileyen enerjiler vardır. Bu enerjilere ‘chi’ adı verilir. Chi, görünmeden sürekli dolaşmaktadır.  Sağlıklı, mutlu, huzulu, aşk dolu bir yaşam için, boşlukta dolaşan chi içeriye akmalıdır. Chi tıkandığında huzursuzluk hissedilebilir.

Feng Shui’ye göre evinizde, giriş kapısına sırtınızı döndüğünüzde karşınızda sol tarafta kalan kısım bereket alanıdır. Buraya denizin sonsuzluğunu çağırıştıran, nar, fil gibi görseller koyabilirsiniz.

1.Düzenli Mutfak Ortamı Feng Shui’ye Göre Önemli

-Mutfağınız, kileriniz ve buzdolabınızın içindeki yemekler düzenli olmalı, ocağınız temiz görünmelidir

-Mutfakta su ve ateşin bir arada olmaması için fırın ve buzdolabı, lavabo ve fırın yan yana olmamalı, gerekirse aralara ahşap bir bölme ekleyin.

-Yemek yaparken arkanız mutfak kapısına dönük olmamalı.Yemeğinizi yaparken gelebilecek olan herhangi bir kişiyi görebileceğiniz şekilde mutfağınızın düzenlenmesi gerekir

-Mutfaktaki meyve sepetlerinizi her zaman meyve ile dolu tutun. ayrıca bir kileriniz varsa yokluk gelecekmiş gibi aşırı doldurmayın. düzenli olması yeterlidir.

2. Feng Shui Para Köşesi Hazırlayın.

-Kırmızı, Mor, Yeşil ve Mavi ile Dekore edin. Renklerin modumuzu ve enerjimizi değiştirmek gibi özellikleri vardır.Kırmızı güç anlamına gelmektedir, mor, yeşil, mavi de bolluk bereket titreşimlerini taşırlar. Seçtiğiniz renklerin aynı zamanda sizin karakteriniz ve çekmek istediğiniz enerji ile de uyumlu olması gerekmektedir.

-Parayı ve varlığı simgeleyen tahta figürler koyabilirsiniz.

-Yine deniz veya okyanus resimleri asabilirsiniz.

-Feng Shui malzemelerinden de yararlanabilirsiniz, mesela varlık gemisi veya size varlığı anımsatan diğer semboller olabilir.

 

-Sitrin taşı da varlık sembolü olarak kullanılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

-Zenginliği çağırıştıran altın renkli figürler de olabilir.

 

 

 

 

3. Giriş Kapısı

-Giriş kapınızın kolay ulaşılabilir olmasını sağlayın, buradaki amaç paranın kolaylıkla yolunu bulup, akabilmesidir.

-Kapının çok kuvvetli olması görünmesi gerekmektedir, kapı Chi’nin ağzı anlamına gelmektedir, kuvvetli görünmesi gücün bereketin simgesidir.

-Giriş kapınızı çok iyi koruyun, gerekirse, Feng Shui veya bolluk bereket simgeleri koyabilirsiniz.

-Kapının etrafında çöp kutusu veya eski kutular gibi şeyler bulundurmayın, giriş kapınızın sonuna kadar açıldığından emin olun.

-Zilin kolay biryerde olmasını sağlayın

-Paspasınızı daima temiz tutun.Kapıya ulaşan yolların da düzgün olmasını sağlayın ve bir saksı bitkisi bulundurmaya çalışın.

4. Kapı Dışında Bir Çeşme Veya Bir Bahçeniz Olsun

Çeşme bereket anlamına gelmektedir, bitkiler ve çiçekler de daima olumsuz enerjinin temizlenmesini sağlar ve yaşam enerjisini arttırır.

5. Dağınıklığı Ortadan Kaldırın

Kullanmadığınız eşyaları atın veya bağışlayın ki, yeni enerjilere yer açılsın

6. Su ve Aynalar

Feng Shuiye göre suyun durumu finansal durumunuzu anlatır. Damlayan veya akan musluklar, evin etrafındaki sular ve kırılmış çeşmeler, bolluk bereket için uygun değildir. Burun hizanızın  üzerindeki, su içeren sanat eserleri ve aynalar bolluk için iyi değildir, bunları yatağınızın üzerine de asmamalısınız. Suyu çağrıştırdığı için evinizin her köşesini balık figürleri ile doldurabilirsiniz.

7. Çalışma Masası

Çalışma masanızı duvara bakar şekilde yerleştirmemelisiniz, bu şekil, üretken akışın ve potensiyelin limitlenmesi anlamına gelir.

8. Evinizi Sevin

Eğer hergün eve geldiğinizde hoşnut değilseniz, veya evinizin dekorasyonu ve stilini beğenmiyorsanız, size en uygun olacak şekilde tekrar düzenleyin. Şans ve bolluk titreşimlerini çekmek için evinizde yani kendi alanınızda keyifli olun.

Evinizde yapacağınız düzenlemeleriniz dışında Feng Shui Para Çekme bitkisi ve demir paraları olduğunu biliyor muydunuz?

Feng Shui demir paralarına aynı zamanda Çin parası da deniliyor.


Bu paraları direk para akışının olduğu bölgelerde bulundurmak gerekiyor. Mesela işiniz bilgisayardan para kazanmak ise bilgisayarınızın yakınında bulundurmalınız. Cüzdanınız, yatırım hesap defterleriniz, müşteri dosyaları, çeşme, oturma alanınız gibi olabilir, ve bunları başkalarına da verebilirsiniz, ne kadar verirseniz o kadar alırsınız.

3 veya daha fazla demir paranın kurdele ile bağlanarak, Çin sembolleri yukarı bakacak şekilde yerleştirilmesi gerekir.

Aşağıdaki videodan bahsedilen bitkiyi inceleyebilirsiniz, bu bitkiyi evin girişinde sağa konulması öneriliyor.