Yoga eğitmenleri ve nefes terapistlerinin her geçen gün artmakta, bu esnada yaşam koşulları, zamanın hızlanması, teknolojik gelişmeler gibi sebeplerle insanlar da kendilerinde uzaklaşmaya başladıkları için yoga, nefes, koçluk gibi çalışmalara ihtiyaç duymaktadırlar.

Yoganın ve doğru nefesin faydaları saymakla bitmiyor, bunun ötesinde hamilelik döneminde oluşan bel ağrıları, organların değişimi sebebiyle yaşanan gerginlik, kan dolaşımı, kana oksijenin iletilmesi, yeni bir hayat verme ve yeni bir hayata başlangıç tedirginliği gibi sebeplerle yoga hamileler için tavsiye edilmektedir. En önemlisi de, sağlıklı bir doğum süreci için doğru nefes almayı öğretiyor.  

Hamilelik Yogasında, yoga pozları, pelvik kasların çalıştırılması, nefes ve meditasyon yapılır.

Gebelik süresinde yapılan Yoga programı ile hamile kadının fiziksel kondüsyonu korunur. Duruş bozuklukları en aza indirilir. Solunum ve dolaşım sistemi güçlendirilir. 

Bebekle bağ kurmak, görsellemek, ses kullanmak, zorluklarla baş etmek dersin içeriğinde önemli yer tutar. Diğer hamilelerde bir arada olmak, ortak kaygıları ve mutlulukları paylaşmak bu dönemde güzel dostluklar edinmek hamile yogası derslerinin en önemli sosyal faydalarıdır.

Hamile Yogası neredeyse bütün yoga merkezlerinde karşımıza çıkıyor, ancak böyle önemli ve hassasiyet içinde olduğunuz bir dönemde, gideceğiniz yoga merkezini veya yoga hocasını doğru seçmenizi öneririz. Hamilelik döneminde yogaya başlamadan önce, doktorunuzun onayını almanız önemlidir.

Neslihan İskit, bu konuda yıllardır çalışmaları bulunan ve eğitim veren, eğitimci yetiştiren, bir Tıp doktoru ve yoga öğretmenidir, kısa bir videoyu paylaşalım.