Hayaller ve gerçekler diye bir ayırım vardır, gerçek bazen hayal gibi gelir, ve hayal bazen, gerçekten yoğun duygular yaşatabilir. 

Mesela tatile gitmek için program yaptığımızda, bu hayal ve beklentimiz ile enerjimizi yükseltiriz, hevesimiz ve yaşam enerjimizin arttığını izleriz . Bazen de gerçeği yaşarken, hayal kurduğumuz kadar mutluluk bile duymayız. Tabi beklentiler de önemli, ancak hayalin sihirli bir değnek gibi, hayatımıza neşe kattığını kesindir.

Dolayısı ile hayal kurmak bu hayatın parçası, ve gerçeğin tohumudur, arzu ve cesaret ile hayallerimiz bizleri çok farklı noktalara taşıyabilir. Hayal ile gerçek arasında iken, belirsizlik vardır, bu da kendi gelişimimiz için bir fırsattır, mesela; teslimiyet, inanç, korku, cesaret, kararlılık, olumlu bakma, kendimize güven gibi birçok özelliğimiz ile bu süreçte yüzleşiriz.

Hala hayatımıza katmak istediğimiz bir konu hayal olarak var ise, bu güzeldir, heyecan ve umut vericidir. Bu yazıyı yazmayı tasarlarken, tesadüfen bugün ‘Evrenden Torpilim Var’ kitabı yazarı Aykut Oğut’un sosyal medya paylaşımını denk geldi, şu şekildeydi:

‘Sabah kalktığınızda, hayallerinizi düşünüp gülerek mi güne başlıyorsunuz, yoksa etrafınıza bakıp, hala gerçekleşmediklerini görüp, buruk bir şekilde mi kalkıyorsunuz? İstediğin şeye mi, yoksa Onun olmaması ihtimaline mi aitsiniz?’

Burada daha hedef odaklı bir yönlendirme yapılmış olsa da, hayal ve gerçek kavramlarının ne kadar iç içe olduğunu, birbirini desteklediğinizi görebiliyoruz, hayaller şu anda gerçek olmayabilir, daha sonra da gerçek olmayabilir, ama hayaller bize gizli bir haz ve amaç verir, ayağımızı yerden keser, gerçeğe ulaşamama algımızdan uzaklaştırıp, anımıza heyecan katar, ve hayallerimize yer açtığımızda, kendimizde yarattığımız pozitif enerji ile farklı kapılar açılabilir, daha önce farketmediğimiz kapıları algılar hale gelebiliriz.

Gerçekte belki istemediğimiz bir hayatımız olabilir, ama istediğimiz hayatın tohumu olan hayallerimiz hep yanımızdadır. Bu sebeple hayal gücümüz çok değerlidir, yeni insanlar, seyahatler, kitaplar, sinema, tiyatro, sohbet, sanat, aşk, yeni hisler, girişimler gibi birçok şekilde hayal gücümüzün sınırlarını zorlayabilir ve yaşamımızı farklı bir boyuta taşıyabiliriz.