Piyasada her konuda faydalı olarak anlatılan hindistan cevizinin, güzellik için de doğal bir kaynak olduğunu görüyoruz, cilt, saç, ağız bakterilerinin temizlenmesi, deodorant olarak kullanılması gibi birçok çeşitli konuda makaleleri ve tanıtımları her yerde görüyorsunuz.

Hindistan cevizinin farklı tüketim çeşitleri var, süt, su, yağ, un şeklinde ve beyaz kısmının öğütülerek ve parçalara ayırarak kullanabilirsiniz.

Hindistan cevizi Hindistan’da alternatif tedavi maksatlı kullanılmaktadır, doğal hindistan cevizinin hem beyaz tabakası hem de suyunu tüketebilirsiniz. Özellikle suyu hindistan cevizinin içinde, el değmeden doğal olarak oluştuğu için çok faydalıdır.

Hindistan Cevizi Yağı

Yapılışı: 24 saat boyunca güneşte, ya da fırının en düşük ayarında yaklaşık 8 saat hindistan cevizlerini kurutun. İki kez katı meyve sıkacağından geçirin. Bir kavanoza aktarın ve 24 saat bekletin, yağ olarak kullanabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağının bir sığır eti kadar doymuş yağ oranı içerdiğini biliyor muydunuz? Damarların tıkanmasında en az sığır eti kadar etkili olduğu Amerikan Kalp Birliği tarafından açıklanmıştır. Aynı zamanda Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, kötü bir şöhrete sahip olan doymuş yağın aslında sanıldığı gibi zararlı değil doğru kullanımı ile vücuda fayda sağlayacağını belirtiyor. Hindistan Cevizinde doymuş yağ oranı %90 civarındadır ve örnek olarak tereyağından fazladır.

Bazı araştırmalara göre de içinde bulunana Laurik Asitin Zararlı kolestrolü LDL yükselttiği ve yararlı olan HDL kolestrolünü arttığı seklinde, burada denge önemlidir, ancak zararlı kolestrol kalp krizine riskini arttırabilir.

Hindistan Cevizi Sütü

Hindistan cevizi sütü, hindistan cevizinin beyaz kısmı ve su ile yapılıyor, içindeki doğal suyuyla karıştırmayınız, bir kasede 445 kalori ve 48 gram yağ anlamına gelmektedir. Hindistan cevizi sütünün yağının azaltılmışının kullanılması tavsiye edilmektedir.

Hindistan Cevizi Suyu

Hindistan Cevizi suyu, içinde bulunan sudur, en doğal su olduğu ve vücudun su kaybını azalttığı için özellikle sporculara önerilir. Potasyum ve magnezyum açısından zengindir, ancak günlük ihtiyacın tamamını karşılamayacağını belirtelim.

Hindistan Cevizi Unu

Hindistan Cevizi Unu, beyaz kısmının kurutulup un haline getirilmesiyle olur. Glutensiz beslenen ve alerjik bünyeleri olanlar için iyi bir alternatiftir, diğer unlara göre içindeki lif oranı %75 oranındadır, 2 yemek kaşığında 9-10 gram kadar vardır. Hindistan cevizi mineral zengin tropikal bölgelerde bulunduğu için, mineral zenginidir, ve genetiği bozulmamıştır. Glisemik düşürücü etkisi olduğu için diabet için uygundur.

Hindistan cevizinin faydalarından bahsedeceğiz, ancak son zamanlarda hindistan cevizini her yerde fazlaca görmemizden bile anlayacağımız üzere, bir pazarlama super besini haline gelmiştir, faydalı olarak anlatılan bazı faydalarının  biraz abartıldığını veya kanıtlanmadığını ayrıca belirtelim.

Örneğin; Alzheimer hastalığı ve beyin fonksiyonlarına iyi gelmesi ile ilgili kanıtlanmış herhangi bir etki bulunmamış. Diğer sebze ve meyvelerle karşılaştırıldığında cılız bir E vitamini kaynağı. Ayrıca gerekli yağ asitleri açısından da ciddi anlamda fakir.Bağırsaklar için iyi olduğu konusunda da bilinen bir kanıt bulunmuyor.

Sağlık için faydalarından bahsedelim;

  • Virus ve bakterilere karşı korur ve hastalıklarla savaşmamızda etkili olur
  • Tiroid ve Kan şekeri kontrolü hormonlarımızı pozitif etkiler.
  • Lif bakımından zengindir, kolay sindirilebilir, bu açıdan bağırsak sorunlarını azaltır.
  • Ağız ve diş sağlığını korur.
  • Saç ve cilt sağlığı için faydalıdır.
  • Hamilelikte yenmesi tavsiye edilir, magnezyum, potasyum gibi minerallerin üretilmesine yardımcı olan üre açısından zengindir, idrar yolunun temizlenmesine, böbrek taşlarını engellemeye ve böbreklerin çalışmasını desteklemeye yardımcı olur
  • Tek bir hindistan cevizinin suyu vücudun günlük beslenmesi için gerekli olan C vitaminini yeterli bir oranda karşılar.
  • Hindistancevizi yağı, sarımsak ve zeytinyağı ile karıştırıldığı vakit kulak ağrısını yatıştırır
  • Hindistancevizi yağı varis belirtileri başladığı anda uygulanırsa varisi hafifletir

Hindistan Cevizinin Kullanım Alanları

Oil Pulling (Oil Puilling bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağının ağızda 20 dakika çiğnenmesidir, dişleri beyazlatır, ağız kokusuna iyi gelir, migreni azaltır.) , Makyaj Temizleme, Cilt Bakımı, Saç Bakımı, Dişleri Beyazlatmak (Hindistan cevizi yağını soda ile karıştırın ve diş fırçanıza bu karışımdan biraz sürün. Ağız içiniz bakteriden arınırken, dişleriniz de beyazlayacaktır.), Doğal Deodorant,Tırnak Bakımı (El ve tırnak bakımı için bir miktar Hindistancevizi yağını alın ve ellerinizde ovun. Eller ve tırnaklar yumuşarken aynı zamanda parlayacak.) ,Bebeklerin Pişiklerinde, Güneş Yanıklarında, Saç bitlerinden kurtulma (Hindistan cevizi yağına ve elma sirkesi ile beraber saç bitlerinizden kurtulabilirsiniz. Saçı elma sirkesi ile güzelce ıslatın, yıkamayarak kurumasına izin verin. Sirke kuruduktan sonra, saça bolca hindistan cevizi yağı uygulayın ve bu şekilde bekletin. Daha sonra şampuanla yıkayın), Böcek ısırıkları ve şişlikler, Kesik ve yaralarda kullanabilirsiniz.