Bugün kendinizi huzurlu hissediyor musunuz?

Kendinize dönüp bir bakın, neler sizi zorlamış biraz da kızdırmış, nelere söylenmişsiniz. Bunlar sizi sürekli rahatsız eden konular mı yoksa, bugüne özel bir sıkıntı mı var. Biraz yoklayın kendinizi, çünkü bu hissiyatları yaşamak çok normal, önemli olan görmezden gelmemeniz.

Evet sıkıntı veren durumlar söz konusu, peki ya diğer zamanlar…

Söylenmek, şikayet etmek güzel, belki rahatlatıcı da peki yaşam enerjinizin huzurla aktığı anlar, onları hatırlıyor musunuz, ordaki mucizeye gün boyunca tanıklık edebildiniz mi? 

Bugün iki güzel gözünüzü sağlıkla açıp, bebek gibi uykunuzdan usulca uyanıp, yepyeni bir gün ile yaşam gayenize uyandınız mı? Etrafınızda günaydın diyebileceğiniz bir sevdiğiniz var mı? Karnınızı doyurdunuz mu? Gökyüzü, kuşlar, güneş, yağmur, rüzgar, insanlar, evren size selam verdi mi? Havayı usulca içine çekip sağlığınıza, bedeninize, zihninize, ruhunuza sessizce masaj yaptınız mı?

Bütün gün şikayet ederken, içiniz içinizi yerken, aynı zaman da milyonlarca güzellik hep sizi güldürmeye çalıştılar, onları görebildiniz mi? 

İnsan beyni, neye odaklanırsa, neyi beslerse o şekilde algısı gelişiyor, yaşam biraz zorlu biraz kolay görüntüler silsilesi, bu istisnasız herkes için böyle, her gün herkes için farklı, eğer sıkıntınızın altından kalkamayacak hale geldiyseniz, sürekli sıkıntı içinde hissediyorsanız, biraz da mucizelere odaklanmaya ne dersiniz.

Bunun ilk adımı olarak şikayet etmeyi bırakın, sizi sıkan her ne ise, dursun yerinde. Çözüm bulursanız ne ala, yoksa biraz yazı yazın, belki anlatın, sonra bırakın gitsin, ve o an neye sahip iseniz şükür edin. 

Ve gün boyu mucizelere odaklanın, kendinize ara ara şikayet diyeti yapın, belli bir zaman aralığını sahip olduklarınızı şükrederek geçirin, suyla, doğayla temas edin, koşulsuz mutluluk alanları yaratın. Ve bu anları hafızanıza kaydedip, sıkıldığınızda kendinize hatırlatın ve huzurla dolun, şükür edin.