Dünyadaki Yoga inzivaları ilgi alanıma girdiği için, genel olarak bu konuda karşıma en çok çıkan site olan Bookyogaretreats sayfasında çok geziniyorum, biraz yavaş olsa da özellikle yurt dışındaki etkinlikler ve merkezler için faydası oluyor.

‘Kendini Sevmeyi arttırmak için 11 Öneri’ bu sitede gördüğüm bir yazı. Anlatımı basit, uygulanması kolayve öğretici olduğu için paylaşmak istedim.

Yazının içeriğine, uygulamasanız da, göz gezdirmenizi öneririm, kendi öz değeriniz ile ilgili vurgulamalar ve çalışma önerileri, size enerji verecek, ve iyi hissetmenizi sağlayacaktır. İhtiyaç duyarsanız, bu maddeleri uygularsanız da hayat kalitenizin artacağından eminim.

 1. Geçmişi bırakın:  Geçmişten gelen acı, kırgınlık, hayal kırıklığı, ve sizi bu zamandan alıkoyan geçmişe dair ne varsa bırakın gitsin. İçinizde bir aşk uyanacak ve dünyaya aşkla, bilgece, merhametlice ve kuvvetli bakmaya başlayacaksınız.
 2. Kendinizle ilgili herşeyi kabul edin Bu aşama, öncelikle kendinizi tanımakla başlar, kendinizi dürüstçe kendinize açmanız, yüzleşmeniz ve kabul etmenizle başlar. Kendinizi değiştirmeye çalışmanızı bırakmanız, kendi bedeninizle ve ruhunuzla rahat hissetmenizle başlar. Zaman zaman kendinize ‘Kendimi seviyorum ve kabul ediyorum’ diyerek ayna karşısında olumlama yapabilirsiniz, en sonunda da kendinize bu çalışmayı yapmaya izin verdiğiniz anlar için teşekkür edebilirsiniz.
 3. Çalışmalarınızın ilki kalbinizle bağlantıya geçmek olsun Bunun birçok yolu var aslında, ama asıl önemli olan sizi mutlu eden şeyi bulmanız, meditasyon, yoga, sessiz sakin bir doğa gezisi gibi seçenekler olabilir. Bu günlük kendinizle yakınlaşma çalışmalarınız, sizi derinleştirecektir. Kendi içinizdeki huzurla, sessizlikle, çoşkuyla tanışıp, gün boyu yanınızda taşıyabileceksiniz.
 4. Şükür edin Bir dakika durup etrafınıza bakın ve ne kadar çok şükredecek şeyin olduğunu farkedin. Şükür duyduğunuzu hissetmeniz ve düşünmeniz, içsel olarak size muazzam bir çoşku ve heyecan verecektir.Gün içinde, kendinize, sizi mutlu eden anları hatırlamak için zaman yaratın. Bu anların pozitifliğine, kalbinizdeki insalara şükredin ve gülümseyin. Bu anları gün içinde çoğalttıkça, yaşamı daha da fazla takdir edeceksiniz.
 5. Kendinizin en yakın arkadaşı olun Kendinize sevecen olun, kendinizle ilgili sabrınız olsun ve her zaman merhamet duyun. Kendinizle farkındalıkla vakit geçirin, doğada kendinizi dinleyin, yemeğe çıkın, sinemaya gidin, rahatlatıcı bir masajla kendini şımartın. Sizi ne mutlu ediyor ise yapın ve gülümseyin.
 6. Gülmekten bahsetmişken, Kendinizi sizi mutlu eden kişiler ile donatın Sizi olduğunuz gibi kabul eden, geliştiren ve ilham veren kişilerle vakit geçirin.
 7. Bedeninize, ruhunuza ve zihninize özen gösterin Size iyi gelen beslenme şeklini keşfedin, ve bedeninizi, sevdiğiniz, size iyi hissettiren, sporla veya hareketler ile çalıştırın. Meditasyon yapmak ve iç sesinizle bağlantıda kalmak için dikkatinizi verin, içinde olduğunuz tapınağınızı farkedin ve onurlandırın.
 8. Düşünce şeklinizi yargılamayın, kendinize merhametli olun Sevgiyle düşüncelerinizi gözlemleyin, kendinizle ilgili ne düşündüğünüzün farkında olun, bunların geleceğinizi de şekillendirdiğini bilin.Negatif düşüncede kaldığınızda, endişe ve stres deneyimleyebilirsiniz. Hayat zor gelebilir. Bu anı yakalamak önemlidir. Neden? Çünkü tam bu noktada ‘DUR’ diyebilirsiniz. Bundan sonra kendi hikayenizi farkındalıkla yazan yazar oluverirsiniz, ve ne düşüneceğinize karar verip, değiştirebilirsiniz. Sakince düşüncelerinizi olumluya çevirin, ve kendinizi yüceltin. Kendinize hem içsel olarak hem de dış görünüş olarak ne kadar güzel olduğunuzu hatırlatın, buna değersiniz.
 9. Kendinizi İfade Edin Kalbinizden konuşun, kendinizi dürüstçe, açıkça ve sevgiyle ifade edin. Eğer zorlanıyorsanız, günlük yazarak başlayabilirsiniz. Yazmak duygularınızı ifade etmek için çok iyi bir yöntemdir, ve kendi içsel derinliklerinize bakmak için içgörü kazanırsınız. Diğer bir yöntem de kendinize  Aşk Mektubu yazmaktır. Bu mektupta, umutlarınız, hayalleriniz, istekleriniz ve niyetleriniz olsun.Yazmak istediğiniz ne varsa yazın. Bu mektubu güvendiğiniz birine, kapalı zarfta verin ve size belli bir zaman sonra postalamasını isteyin.
 10. Hayatı ve Kendinizi Çok Ciddiye Almayın Hayat oyun alanıdır, çocuk gibi olun.Çocukken sizi mutlu eden şeyleri yapın, mesela resim çizer miydiniz, şarkı söyler miydiniz, salonda dans eder miydiniz? Sizi eğlendiren ne vardı? Bunları hayatınıza alın ve eğlenin. Daha çok gülün, oyuncu ve sakacı olun.
 11. Kendinizi kimse ile kıyaslamayın, ve mükemmelliğin tadını çıkarın Kendimizi başkalarıyla kıyaslamayı bıraktığımız an, içsel olarak olumlu bir sıçrama olacaktır. Dikkatimizi kendimize çevirdikçe, net olarak görebiliriz. Herşeyin ne kadar kendine özgün olduğunu farkederiz. Hepimiz içsel olarak birbirimizle bağlantıdayız, ve yerimiz hiçbir şekilde doldurulamaz. Hepimizin birbiriyle bağlantılı rolleri var, ve taklit edilemez. Dış dünyayla olan kıyaslamayı bırakın, siz olduğunuz şekilde mükemmelsiniz.Değişime ihtiyacınız yok, ne azı ne fazlası gerek. Kalbinizde rahatlayın, ve hayatın tadını çıkarın.

Sol olarak uzun süre yaşamış olan bir Çinli’nin uzun yaşam sırrını paylaşmak istiyorum: ‘Dingin bir zihne sahibim, oturduğumda bir kaplumbağa gibi hareketsiz oldum, yürürken bir güvercin gibi neşeliydim ve uyurken tıpkı köpek gibi derin uyudum.’

Kaynak:

https://www.bookyogaretreats.com/news/tips-cultivate-self-love