Yogada Purnatva diye bir kavram vardır. Mükemmellik, Yeterlilik, Tam Olmadır.

Hayat olduğu haliyle mükemmeldir, ve bu her an istisnasız böyledir.

İçsel olarak olarak biliriz ki, ihtiyacımız olan herşey bize sunulmuş ve verilmiştir.

Yaratılan ve anda olan herşey, eksiklikleri ile mükemmeldir, doğal bir akış, varoluş, yükseliş, alçalış, yokoluş, tekrar varoluş, değişim ve dönüşüm hep vardır. 

Bizlerin, içinde olduğumuz akışa teslim olup, uyum içinde olmamız gerekir, çünkü bu durum, aslında mükemmel düzenin, bize, bizim algımız dışında sunduklarıdır.

Şu şekilde de düşünebiliriz, ay bize her zaman dolunay şeklinde tam görünmez, oysaki yeniay, veya ayın görünmediği dönemlerde, ayın yuvarlak ve tam olduğunu, daha önceden gördüğümüz için biliriz. İşte hayatın düzenini de aynen bu şekilde düşünebiliriz.

Ne zaman mutlu olsak, yeterlilik ve tam hissetme hali vardır, ancak hayat zor koşullarda aktığında, kendimizle, çevremizle ve hayatımızla ilgili yetersizlik, eksiklik hisleri,  hissedebiliriz.

Böyle zamanlarda, yani eksiklik hissettiğimiz zamanlarda, mesela mükemmel eve, işe, aşka, içsel huzura vs gibi  sahip olamamanın neticesinde hissettiğimiz eksiklik zamanlarında ne yapabiliriz?

Böyle zamanlarda kendimize her şeyin bir düzen içinde, mükemmel ve tam olduğunu hatırlatacak, aşağıdaki kısa egzersizi yapabiliriz.

Adım 1: Kısa bir içe dönüş meditasyonu ile başlayabilirsiniz. Niyetinizi ortaya koymanız, yani hayatınızda eksik olduğunu düşündüğünüz konu ne ise onu çağırın ve ne hissettiğinizi sadece izleyin.

Adım 2: Hayatınızda iyi giden konuları düşünün, yüzünüzde gülümseme yaratan kişiler, olaylar, eşyalar, hobiler olabilir. 5 Tane konu yazın, ve size ne hissettirdiğine bakın. Ne kadar şükran duyarsanız o kadar mutluluk içinde olacaksınızdır.

Bu egzersizi, yetersizlik hissettiğiniz her zaman uygulamaya devam etmek aslında üçüncü adımdır. Her an doğada, insanlarda bu hali yaşamaya izin verin, ağacın toprağa köklenmesine, kuşların havalanmalarına, bebeklerin saflığına, kalbinizin atışına, her adımda, her anda, her yerde bu içsel teslimiyete gelebilirseniz, yaşamla uyum içinde akmaya başlayabilirsiniz.

Purnatva mantrası, Purna ve Purnatva’dır, sakince oturup, gözlerinizi kapatıp, Purna Purnatva diyerek mantrayı söyleyebilirsiz. 

Mantra için aşağıdaki videodan yararlanabilirsiniz.

Namaste