Raw, Vegan, Vejetaryen, Glutensiz Beslenme son zamanlar çok duyuyoruz, ancak sanki biraz da kavramlar birbirinin içine geçmiş gibi de görünüyor.

Bunları biraz detaylandıralım.

Raw ( Çiğ) Beslenme

Raw beslenmenin amacı, taze ve çiğ yani pişmemiş şekilde tüketilmesidir yani besinlerin değerlerini kaybetmemesidir. Bu şekilde besinlerden daha yüksek fayda alacağınız için sizin de enerjiniz yükselecektir. Besinlerin hiçbir işlem görmemiş olması gerekmektedir. Hazım, enerji, antioksidan, uyku, kilo kaybı ve sağlıklı beslenme anlamında bedeniniz destekler.

Coldpress (Soğuk Sıkım) usülü sıkılmış Juico, Juice Up gibi markaların sularını görüyoruz. Coldpress, sebze ve meyvelerin işlem uygulanmadan, bıçak kullanmadan, düşük hızda, soğuk olarak sıkılmasına verilen addır. Isı veya oksidasyon olmadan yiyeceğin vitamin ve mineralleri, hücresel yapıları aynen korunur, enzimlerin ve besinlerin doğal formlarına yakın bir şekilde kalması sağlanır. 

Raw beslenmede, örnek olarak Avakadolu Puding, Çilekli Raw Kek tariflerimizi inceleyebilirsiniz. Ana yemeklerde, Zoodle yani kabak makarnası ile soslar ekleyerek tüketebilirsiniz, yine örnek olarak Avakado Pesto Soslu Zoodle tarifimizde kabakları pişirmeden hazırlayabilirsiniz, salata en kolay bulunan yiyecektir, bunun dışında Raw beslenmede çoğu zaman Pirinç yerine Karnıbahar kullanıldığını paylaşabiliriz, Kereviz, Elma gibi karışımlarla sebzeli salatalar yapabilirsiniz. Sindirim ve genel bilgi açısından bu tip beslenme şekline geçmeden önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. 

Raw beslenme Vegan beslenme ile aynı değildir, Veganlar hiçbir hayvan ürünü tüketmezken, Raw beslenme de Çiğ Balık,  Bal, Süt ürünleri gibi hayvansal gıdalar tüketilir.

Vegan ve Vejertaryen Beslenme

Vegan ve Vejertaryen Beslenme et yani, kırmızı et, tavuk ve balık tüketiminin olmamasıdır. Bu kesim pişirilmiş gıda yediği için Raw(Çiğ) Beslenme ile aynı değildir. 

Vejetaryenler, et yemezken, süt, bal, yumurta gibi hayvansal gıdaları tüketirler, Vegan Beslenmede hayvansal gıdalar yoktur ve hayvanlar tarafından olan her türlü gıdadan ve giyim malzemesinden uzak durulur. 

Veganlar, Soya, kaju fıstığı, badem gibi kuruyemişlerden yapılan sütler hazırlayıp tüketirler ,peynir ve et yerine soya sütünden hazırlanmış et benzeri gıdalar, yumurta yerine patates,kabak, keten tohumuyla yapılmış karışımlar yaratmışlardır.

Türkiye’de Everfresh Markasının Vegan Sucuk,  Veggy Markasının Kebap, Köfte gibi çeşitleri Makro, Carrefour, Gurme Marketler ve Supermarketlerde bulabilir, Vegan Lahmacun,Kebap İskender, Dürüm gibi gıdaları Vegan Restoranlarda tüketebilirsiniz. Örnek olarak İyi Lokantanın Sebzetle hazırlanmış lahmacun ve tantunilerini deneyebilirsiniz. Telefonunuza Happy Cow ve Vegetarious Applicationlarını yükleyerek dünyanın her yerinde, size en yakın Vegan, veya Vegan Ürün Sunan restoranlara anında ulaşabilirsiniz.

Alışverişlerinizi yapabileceğiniz marketler de mevcuttur, Vegan Istanbul Cihangir, Vegan Bakkal Moda , Vegan Dükkan Cihangir‘e gidebilir ve bu sitelerden ve bunun gibi doğal ürün satan Aradolu gibi birçok online satış sitesinden vegan ürünler alabilirsiniz.

Glutensiz Beslenme

Vegan, Vejetaryen ve Raw Beslenme genelde kişisel tercihe bağlıdır. Glutensiz Beslenme vücudunuzun Gluten Ürünlere tepki vermesi yani, intoleransı veya Çölyak teşhisi sebebi ile uygulanır. Glutensiz beslenme teşhis konmadan da uygulanabilir, bu da kişisel tercihe bağlıdır. 

Öncelikle böyle bir teşhis için doktorunuzun yönlendirmesi ile hareket edilmelidir, zira tam anlamıyla glutensiz beslenme diyeti söylendiği kadar kolay değildir, Glutensiz beslenmede, Gluten içeren yani buğday, arpa, bulgur, çavdar ve yulaf yasaktır, daha önce Gluten ürünü yenmiş tencereden bile Glutensiz Yemek yemek yasaktır gibi katı kuralları vardır, ve glutensiz beslenme hiçbir şekilde esnekliğe açık değildir.

Glutensiz Fırın ve yine buranın sahibi Selin Güneş ‘in blogundan  envai çeşit glutensiz yemek tarifi bulabilir ve kurslarını takip edebilirsiniz, bayılacağınıza eminiz. Izmir’de Ruudoda siparişinize göre size ürünler sunuyor.

Bu beslenme şekilleri dışında duyulan diğer beslenme şekillerinden kısaca sıralayalım:

Raw Vegan: Çiğ ve Hayvansız beslenmedir.

Lakto-Ovo Vejetaryen: Et, kümes hayvanları, balık yemezler, ama yumurta ve süt ürünlerini tüketirler. Genelde vejetaryenler bu grupta yer alır.

Lakto Vejetaryen: Sadece süt ve süt ürünlerini tüketirler. Diğer hayvansal kaynaklı besinleri tüketmezler.

Ovo Vejetaryen: Hayvan kaynaklı hiçbir ürün ve süt ürünlerini de tüketmez ama yumurta tüketir.

Pesko Vejetaryen: Et ve kümes hayvanlarını tüketmez, ama balık, süt ürünleri ve yumurta tüketir.

Fruitarian: Sebze ve meyvelerle beslenirler. Tüketilerek tohumlarını yayan bitkileri kullanırlar.