Son zamanlarda Superfoods olarak bahsedilen, sağlıklı yaşamı tercih edenlerin sıklıkla kullandığı Spirulina, Chlorella, Buğday Çimi ( Wheatgrass), Maca, Baobab ve Acai, Chia duyuyoruz. Bu yazımızda Spirulinadan bahsedeceğiz.

Spirulina aslında yosundur ve öne çıkan özelliği protein deposu olmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanmış ve ileriki dönemin Superfoods’u olarak lanse edilmektedir.

 

 

Protein dışında demir, B12, Çinko, Magnezyum, beta karoten, E vitamini, vitamin B-1, B-5 ve B-6, selenyum, kalsiyum içerir, kan basıncını düşürüp Vücud Kütle Indeksini azalttığı ve kilo vermeye yardımcı olduğu izlenmiştir. Anne sütünden sonra en fazla Omega 6 yağlarından biri olan, Gamma Linolenik Asit kaynaktır.

Barındırdığı mineral ve vitaminlerle bağışıklığınızı kuvvetlendirir, yorgunluğunuzu alıp, vücudunuza enerji verir. Ağır metal ve toksinlerin de vücudumuzdan atılmasını desteklediği söylenmektedir. Birçok hastalık üzerinde yapılan testlerde olumlu sonuçlar vermektedir.  Cilt için de çok faydalıdır.

Spirulinanın temiz sularda ve organik olarak yetiştirildiğinden,kurutulduğundan ve paketlendiğinden emin olmanız çok önemlidir. Spirulina sağlıklı sularda yetişmediğinde karşımızı vücudumuza zararlı olan şu maddeler çıkabilir; Chilean, Nitrate, BMAA,  Microcystin, Herbicides, pesticides, mercury, hemotoxins, microcystinarsenic, kurşun ve koruyuculardır. Buradaki asıl sorun bazı ülkelerde standardların yeterli olmamasıdır, dolayısı ile zararlı maddeleri barındırabilir.

Spirulinanın tadı ve kokusunun bayağı ağır olduğunu söylemek gerekir, toz olarak alınması tavsiye edilse de tablet şeklinde de hazırlandığı için damak tadınıza daha uygun olabilir.

Toz olarak içeceklere ekleyenilir veya çeşitli farklı tariflerde tüketebilirsiniz.

Soldaki Spirulina Topları Tarif:    1 Kap Hurma, 3 Yemek Kaşığı Limon Suyu, 3/4 bardak Badem, Yarım bardak üzüm, 2 Yemek Kaşığı Spirulinayı rondoda iyice karıştırınız ve top haline getiriniz. Yeşilin baskınlığı için şimdiden uyaralım.

Spirulina alırken nelere dikkat etmelisiniz? 

Japon topraklarında üretimde, radyasyon, Çin’de kurşun, cıva ve arsenik ve doğal göllerde de ağır metal olma riski söz konusudur.

 water tankÜrün Etiketlerinde, göl fotoğrafları ve  doğal, saf gibi ifadeler yanıltıcı olabilir, standardlara ve testlere uygunluk için üretim alanı görseli soldaki resimdeki gibidir. 

 

 

Organik spirulanalarda doğal gübre kullanılacağı için organik spirulina alınız.

Aldığınız şirketin bilindik olmasına, suyun temizliğine, testlerin düzenli yapılmasına dikkat ediniz, COA(Certificate of Analysis) sertifikalarının da olduğundan emin olunuz. Eğer bu bilgiler yoksa, firma ile görüşüp bilgi alınız.

Ucuz ürünlerden uzak durunuz, genelde yüksek kalitedeki ürünler daha pahalıdır.

Spirulina testlerden geçmektedir ve faydaları olduğu bilinmektedir, ancak gerekli standardları olan organik spirulina almazsanız, yukarıda bahsettiğimiz zararlı maddeleri alma riskiniz oluşabilir, örnek olarak BMAA maddesi ALS, Parkinson gibi nöro hastalıklara yol açabilir.

 

http://www.equineherbalist.ie/blog/82-spirulina-dangers.html