Vegan Beslenme hayvansal gıdaların olmadığı beslenme ve yaşama şeklidir. Hayvanlar tarafından olan her türlü gıdadan ve giyim malzemesinden uzak durulmasıdır.

Vegan beslenmenin alt kademelerinde farklı hayvansal gıdaların dahil edilmediği beslenme biçimleri de mevcuttur, kırmızı et ve tavuk yemeyenler balık yiyenler, veya yumurta ve peynir tüketip et, balık, tavuk tüketmeyenler gibi sıralayabiliriz.

Vegan beslenmeye geçiş içsel bir karardır, sosyal anlamda hayvansal gıda tüketilen beslenme şeklinin içine doğuyor olmamız sebebi ile hayvansal gıda tüketmek eleştirilemez, ancak sorgulanabilir.

Bu konuyla alakalı kişisel gelişim yolundaki bilgilere baktığımızda, yogada hayvansal gıda tüketmek, ‘Ahimsa’, yani başka bir canlının canına zarar verme olarak değerlendirildiği ve enerji bedenimizi negatif etkilediğine inanıldığı için yenilmesi tavsiye edilmiyor.

Bunun ötesinde hayvan kesimleri neredeyse bir katliam gibi olduğu için, hayvanın son ölüm anında oluşan gergin eti yiyen insanın bütün bu geni yüklendiği, aynı zamanda hayvanın ve et yiyen insanların daha sinirli, agresif olduğu, karmasının insana geçmesi gibi yorumlar da duyabiliyoruz.

Beslenme şekli çok bireysel bir konudur, ve kişi kendi kendini dinleyerek beslenmeye çalışmalıdır, vegan beslenmeye geçiş de dikkat edilmesi gereken konular vardır, Demir,B12,D,Çinko,Omega 3 gibi protein ve vitaminlerin dengeli beslenme ile kontrolü gerekmektedir, soya tüketimi konusunda bilinçli olmalıyız, hem GDO söylentileri hem de öströjen dengesi açısından abartmadan tüketilmesi tavsiye edilir.
Vegan beslenmeye geçiş için beslenme uzmanından yardım almakta fayda vardır, öncesinde bilgilenmek amacı ile Yeliz Utku’nun deneyimlerini dinleyebilirsiniz. ( http://www.veganyemekler.com)

Belki de vegan beslenme sizin beden tipinize ve ruhunuza uygun olmayabilir, kendinizi dinleyip, düzenli kontrollerinizi yaptırmanız ve bedensel ihtiyacınıza göre beslenmenizi tavsiye ederiz.

Vegan yemekleri Türkiye’de pek karşımıza çıkmadığı için bu yol pek kolay görünmeyebilir, ancak beslenme şeklinizi değiştirdiğinizde çok hızlı adapte olduğunuzu ve vegan yemeklerden inanılmaz lezzet aldığınızı görüyorsunuz, bu esnada yaratıcılığınızda gelişiyor.

Bu sitede vegan beslenme önerileri, Turkiye’deki restoranlar ve vegan yemek tariflerine ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki yazıyı da dikkat çekici olduğu için paylaşmak isteriz, sonuna kadar okuyun:)